وردپرس

ساخت طبقه بندی سفارشی یا Custom Taxonomy در وردپرس

در مواقعی ممکن است شما بخواهید که یک نوع خاص از طبقه بندی را در وردپرس داشته باشید که جدا از طبقه بندی پیش فرض وردپرس باشد به عنوان مثال زمانی که شما یک پست تایپ سفارشی در وردپرس ایجاد می کنید که موضوع آن از نوشته‌های شما متفاوت است لازم است که طبقه بندی جداگانه ای نیز برای آن داشته باشید. در این مقاله از اینوپ نحوه ایجاد و ساخت طبقه بندی سفارشی یا Custom Taxonomy در وردپرس را به طور کامل آموزش می دهیم.

مطابق روال همیشگی آموزش ها در اینوپ در این مقاله نیز سعی می شود ایجاد طبقه بندی سفارشی بدون افزونه و البته بدون کدنویسی برای شما شرح داده شود.

طبقه بندی سفارشی یا همان Custom Taxonomy چیست؟

طبقه بندی سفارشی یا Custom Taxonomy یک نوع مدل طبقه بندی محتوا مانند دسته‌ها و برچسب‌ها در وردپرس است که شما می توانید محتواهای خود را در آن طبقه بندی کنید.

در حالت پیش فرض وردپرس با طبقه بندی های زیر کار می کند:

 • دسته یا همان Category
 • برچسب با همان Tag

همانطور که متوجه شدید دو نوع طبقه بندی وجود دارد:

 • طبقه بندی با قابلیت ایجاد پوشه بندی و زیرمجموعه مشابه دسته‌های پیش فرض وردپرس
 • طبقه بندی بدون قابلیت پوشه بندی و زیرمجموعه مشابه برچسب‌های پیش فرض وردپرس

شما می توانید هر نوع طبقه بندی که نیاز دارید را در وردپرس ایجاد کنید. در مقاله ایجاد پست تایپ سفارشی شما یاد گرفتید که چطور یک پست تایپ اختصاصی برای خودتان ایجاد کنید حالا در نظر بگیرید می خواهید برای این پست تایپ دسته بندی و برچسب اختصاصی نیز داشته باشید برای اینکه بدانید چطور این کار را انجام دهید با ادامه این مقاله از اینوپ همراه باشید.

نحوه ایجاد طبقه بندی سفارشی در وردپرس

در وردپرس دو راه برای ایجاد طبقه بندی سفارشی وجود دارد:

 • ایجاد طبقه بندی سفارشی به کمک افزونه
 • ایجاد طبقه بندی سفارشی به صورت دستی

با توجه به اینکه برای ایجاد طبقه بندی سفارشی به کمک افزونه در سطح وب آموزش های زیادی وجود دارد ما در این آموزش فقط به ایجاد طبقه بندی سفارشی به صورت دستی می پردازیم و در آخر یک ابزار حرفه ای به شما معرفی می کنیم که بدون کد نویسی بتوانید طبقه بندی سفارشی خود را ایجاد کنید.

ایجاد طبقه بندی سفارشی به صورت دستی

ایجاد طبقه بندی سفارشی به صورت دستی و با استفاده از کد چند مزیت ویژه نسب به ایجاد آن با افزونه دارد. وقتی با اضافه کردن کد یک المان را به سایت خود اضافه می کنید مطمئنید که این کد عاری از هر گونه چیز اضافه ای است که ممکن است سایت شما را خراب کند، معمولا افزونه ها باعث مصرف منابع بیشتری از سخت افزار شما می شوند و احتمال ایجاد مشکلات امنیتی برای سایت شما دارند.

همچنین استفاده از افزونه مشکلات دیگه ای مثل آپدیت و پشتیبانی توسط توسعه دهنده دارند که اگر توسعه دهنده این موارد را انجام ندهد ممکن است در سایت خود به مشکل بخورید. همچنین باید به این نکته توجه کرد که در استفاده از افزونه محدودیت هایی برای شما وجود دارد و نمی توانید آن طور که دلخواه شما است کارها را انجام دهید. البته از این هم نگذریم که استفاده از افزونه برای خیلی از افراد راحت تر است زیرا آنها از درگیر شدن با کد و مسائل پشت پرده وردپرس روی خوشی ندارند!

ما در آخر این مقاله به شما ابزاری معرفی می کنیم که بدون نیاز به درگیر شدن با کد بتوانید طبقه بندی سفارشی خودتون رو ایجاد کنید و از اون لذت ببرید!

برای ایجاد طبقه بندی اختصاصی خودتان باید کد زیر را در فایل functions.php قالب خود قرار دهید، معمولا این فایل را در Cpanel یا Direct Admin می توانید در مسیر زیر پیدا کنید:

public_html/wp-content/themes/your-theme

your-theme نام قالب شماست.

//افزودن دسته‌ها به دوره‌ها
if ( ! function_exists( 'course' ) ) {

// Register Custom Taxonomy
function course() {

	$labels = array(
		'name'            => 'دسته‌ها',
		'singular_name'       => 'دسته',
		'menu_name'         => 'دسته‌ها',
		'all_items'         => 'همه دسته‌ها',
		'parent_item'        => 'دسته والد',
		'parent_item_colon'     => 'دسته والد:',
		'new_item_name'       => 'نام',
		'add_new_item'        => 'افزودن',
		'edit_item'         => 'ویرایش دسته',
		'update_item'        => 'بروزرسانی',
		'view_item'         => 'مشاهده',
		'separate_items_with_commas' => 'دسته‌ها را با کاما جدا کنید',
		'add_or_remove_items'    => 'افزودن یا حذف دسته',
		'choose_from_most_used'   => 'انتخاب از دسته‌های بیشتر استفاده شده',
		'popular_items'       => 'دسته‌های محبوب',
		'search_items'        => 'جستجو دسته‌ها',
		'not_found'         => 'یافت نشد!',
		'no_terms'          => 'دسته‌ای وجود ندارد.',
		'items_list'         => 'لیست دسته‌ها',
		'items_list_navigation'   => 'فهرست ناوبری دسته‌ها',
	);
	$rewrite = array(
		'slug'            => 'course-cat',
		'with_front'         => true,
		'hierarchical'        => false,
	);
	$args = array(
		'labels'           => $labels,
		'hierarchical'        => true,
		'public'           => true,
		'show_ui'          => true,
		'show_admin_column'     => true,
		'show_in_nav_menus'     => true,
		'show_tagcloud'       => true,
		'rewrite'          => $rewrite,
		'show_in_rest'        => true,
	);
	register_taxonomy( 'course_cat', array( 'einop_course' ), $args );

}
add_action( 'init', 'course', 0 );

}

این کد چه کاری انجام می دهد؟

با این کد ما یک طبقه بندی مشابه دسته‌های وردپرس به اسم «دسته‌ها» به وردپرس اضافه می کنیم که تمام ویژگی های دسته‌های وردپرس را دارد. شما برای اینکه این طبقه بندی را به صورت اختصاصی داشته باشید می توانید بخش های مربوطه را تغییر دهید، البته هیچ نگران این نباشید که نمی دانید که چه بخش هایی رو باید تغییر دهید ابزاری که در آخر این مقاله به شما معرفی می کنیم مشابه آنچه در بخش ساخت پست تایپ سفارشی گفتیم کار شما را بسیار راحت می کند به طوری که فقط لازم هست چیزی که می خواهید رو بنویسید یا انتخاب کنید و در آخر خروجی کد رو بگیرید.

در کد بالا چه مواردی را لازم است بشناسید؟

از بالا به پایین بخش های مختلف این کد که نیاز هست بدانید را برای شما توضیح می دهیم:

 1. بخش name که نام طبقه بندی هست که می خواهید ایجاد کنید و به صورت جمع آن را می نویسید.
 2. بخش singular_name که باید نام طبقه بندی را به صورت مفرد بنویسید.
 3. بخش menu_name در اینجا باید نامی که می خواهید در منوی پنل وردپرس نمایش داده شود را بنویسید.
 4. بخش slug در اینجا شما نامک مختص این طبقه بندی را مشخص می کنید. نامکی که انتخاب می کنید باید یونیک باشد و با نامک های دیگر روی سایت شما یکی نباشد. همچنین به یاد داشته باشید بعد از اینکه طبقه بندی را ایجاد کردید و کد آن را در فایل فانکشن قالب قرار دادید، پیوندهای یکتا را از تنظیمات وردپرس یکبار بروزرسانی کنید.
 5. بخش register_taxonomy، این تکه از کد حدودا مهمترین بخش هست زیرا شما به این طبقه بندی می گویید که برای کدام پست تایپ روی سایت وردپرسی شما نمایش داده شود و به کدام پست تایپ شما لینک بشود. به عنوان مثال ما در اینجا این طبقه بندی را به پست تایپی که در مقاله ایجاد پست تایپ سفارشی ساخته بودیم لینک یا register کردیم برای اینکار ما از کلیدی که برای ساخت پست تایپ استفاده کرده بودیم (einop_course) استفاده کردیم، شماهم می توانید به همین ترتیب پست تایپ خودتان را register کنید. همچنین برای اینکه همه چیز به درستی کار کند لازم هست که در کد پست تایپی که ساخته بودید این طبقه بندی را در بخش taxonomy به پست تایپ معرفی کنید.

در نهایت می رسیم به بخش شیرین این مقاله، استفاده از ابزارهای آنلاین و آماده برای ساخت پست تایپ سفارشی یا Custom Post Type در وردپرس بدون کدنویسی و البته بدون افزونه!

ایجاد پست تایپ سفارشی با ابزار Taxonomy Generator

ابزاری که در اینجا به شما معرفی می شود تمامی مواردی که در بالا گفته شد را دارا می باشد و فقط لازم است که شما هر چیزی که نیاز دارید را به آن بگویید و در آخر خروجی کد مورد نظر را دریافت و در فایل functions.php قالب خود قرار دهید.

مراحل ایجاد پست تایپ سفارشی با Taxonomy Generator

1- اول از همه با کلیک روی لینک زیر به صفحه ساخت پست تایپ بروید:

Taxonomy Generator

2- بعد از باز شدن سایت با صفحه زیر روبه رو می شوید که باید روی تب General کلیک کنید:

ساخت طبقه بندی سفارشی یا Custom taxonomy
ساخت طبقه بندی سفارشی یا Custom taxonomy

بعد از کلیک صفحه زیر دیده می شود که می توانید یک نام اختصاصی برای فانکشن خودتون مشخص کنید یا اینکه کاری بهش نداشته باشید و در گزینه بعدی می توانید تعیین کنید که آیا از Child Theme پشتیبانی کند یا خیر که ما معمولا این گزینه را روی بله می گذاریم.

ساخت طبقه بندی سفارشی یا Custom taxonomy
ساخت طبقه بندی سفارشی یا Custom taxonomy

3- در مرحله بعد به تب Taxonomy بروید در این تب شما یک کلید برای طبقه بندی خود مشخص می کنید که می توانید همان چیزی که پیش فرض هست رو هم تغییر ندهید، یک نام مفرد، یک نام جمع و یک توضیح هم برای پست تایپ خودتون مشخص کنید. به عنوان مثال در کد بالا نامی که ما تعیین کرده بودیم «دسته‌ها» بود. در بخش Link To Post Type در حالت پیش فرض نوشته‌های وردپرس به طبقه بندی شما اختصاص داده می شوند ولی می توانید نام پست تایپ سفارشی خود را وارد کنید تا طبقه بندی به پست تایپ اختصاصی خودش مرتبط شود (البته پست تایپ سفارشی را باید از قبل ایجاد کرده باشید) و در Hierarchical مشخص می کنید که طبقه بندی شما از چه نوعی باشد که به صورت پیش فرض مشابه برچسب‌های وردپرس می باشد.

ساخت طبقه بندی سفارشی یا Custom taxonomy
ساخت طبقه بندی سفارشی یا Custom taxonomy

4- در بخش Labels موارد ظاهری را مشخص می کنید در واقع جملات و کلماتی که در ظاهر طبقه بندی نمایش داده می شوند را در این مرحله تعیین می کنید اگر می خواهید به صورت فارسی باشند ترجمه موارد را بنویسید. نگران تغییر آنها نباشید هر زمان که بخواهید می توانید ترجمه های خودتون رو تغییر دهید.

ساخت طبقه بندی سفارشی یا Custom taxonomy
ساخت طبقه بندی سفارشی یا Custom taxonomy

5- در بخش Visibility موارد مربوط به نمایش طبقه بندی را مشخص می کنید. به عنوان مثال در بخش Show in Navigation Menus مشخص می کنید که در فهرست های وردپرس نمایش داده شود یا خیر، که معمولا ما به این بخش کاری نداریم و به مرحله بعد می رویم.

ساخت طبقه بندی سفارشی یا Custom taxonomy
ساخت طبقه بندی سفارشی یا Custom taxonomy

6- بخش بعدی مربوط به کوئری ها می باشد، در صورتی که می خواهید از کوئری طبقه بندی سفارشی در قالب های خود استفاده کنید می توانید آن را تغییر دهید.

ساخت طبقه بندی سفارشی یا Custom taxonomy
ساخت طبقه بندی سفارشی یا Custom taxonomy

7- در بخش Permalinks شما می توانید پیوندهای یکتای مربوط به طبقه بندی سفارشی خود را مشخص کنید که در حالت پیش فرض از همان taxonomy key استفاده می کند.

ساخت طبقه بندی سفارشی یا Custom taxonomy
ساخت طبقه بندی سفارشی یا Custom taxonomy

8- در بخش Capabilities می توانید تعریف کنید که این پست تایپ دارای چه نوع قابلیت هایی باشد که بتوانید آنها را به کاربران خود اختصاص دهید در حالت پیش فرض این Capabilitieها پیش فرض وردپرس هستند که می توانید آنها را به صورت اختصاصی تعیین کنید، البته برای اینکه به صورت اختصاصی تعیین کنید باید با Capabilities آشنا باشید و از قبل Capabilitieهایی ایجاد کرده باشید که اینجا استفاده کنید.

ساخت طبقه بندی سفارشی یا Custom taxonomy
ساخت طبقه بندی سفارشی یا Custom taxonomy

9- مرحله بعدی تنظیمات مربوط به Rest API است که معمولا شما نیازی بهش پیدا نمی کنید البته می تونید یه نگاهی بهش بندازید و در صورتی که بهش نیاز دارید تنظیمات خودتون رو اعمال کنید.

ساخت طبقه بندی سفارشی یا Custom taxonomy
ساخت طبقه بندی سفارشی یا Custom taxonomy

10- در مرحله آخر که مربوط به تب Other است شما باید نام فانکشن برای زمانی که تعداد پست تایپ مربوطه بروزرسانی میشه فراخوانی شود رو بنویسید. اگر برنامه نویس نیستید بهش نیاز ندارید، این بخش رو خالی بگذارید!

ساخت طبقه بندی سفارشی یا Custom taxonomy
ساخت طبقه بندی سفارشی یا Custom taxonomy

بعد از این مرحله کار شما تمام است و با کلیک روی دکمه Update Code می توانید خروجی کد طبقه بندی اختصاصی خودتان را در پایین همین صفحه دریافت کنید و آن را در فایل functions.php قالب خود قرار دهید و استفاده کنید.

در این مقاله سعی شد آموزش کاملی جهت ایجاد و ساخت طبقه بندی سفارشی در وردپرس داده شود در صورتی که سوالی دارید و یا جایی از مقاله دارای ابهام است می توانید در بخش دیدگاه ها سوالات خود را بپرسید ما در اولین فرصت پاسخ رو براتون ارسال می کنیم. همچنین اگر نظری و پیشنهادی برای توسعه این مقاله و بهتر شدن آن دارید مارا از آن مطلع سازید.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد. لطفا اینوپ را به دوستان خود معرفی کنید.

برچسب‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن